ELEKTİRİK TESİSATI

Modern hayatin bir parçasi olan elektrigin titizlikle ve gereken bütün standartlara uygun olarak iletilmesi hem can hem de mal güvenligi açisindan son derece önemli bir konudur. Tesisat dösenecek mekanda siva öncesi borularin dösenmesi islemi “siva alti tesisat” olarak adlandirilirken kaba insaat sonrasi elektrik iletim tesisati dösenmesi islemine de “siva üstü tesisat” denir. Henüz insaat asamasindayken yapilan bu islem sayesinde duvar yüzeyinde borular görülmez, yani bütün baglantilar duvarin içinde kalir.

Elektrik Tesisati Nasil Dösenir

1- Borularin yerlestirilmesi

Binalar yapilmadan önce elektrik tesisat projeleri hazirlanir. Bu projelerde borularin kesitlerinden nereye yerlestirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacagina kadar bütün detaylar belirlenir. Elektrik tesisatini üstlenen yetkili firmanin uzman personeli, projedeki bilgilerin kilavuzlugunda öncelikle iletken tellerin yer aldigi borularin geçecegi yolu belirler. Ardindan açilan kanallara borular titizlikle dösenir. Tavan betonlari dökülmeden önce zaten bu yerler belirlenmistir.

2- Buat ve kasalarin yerlestirilmesi

Elektirkli devrelerde akimi kollara ayirmak için kullanilan kutulara “buat” adi verilir. Projeye göre prizlerin ve buatlarin yerlestirilecegi kasalar, açilan yuvalarina çimento yardimiyla tutturulur. Siva öncesi gerçeklestirilmesi gereken bu islem yapilirken buatlarin tamami tavandan esit mesafede ayarlanir. Anahtarlarin ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 cm mesafeye yerlestirilir.

3- Kablolarin çekilmesi

Elektrik tesisati nasil dösenir sorusunu cevapladiktan sonra sira kablolarin çekilme islemine geldi. Siva kuruduktan sonra iletken kablolarin çekilmesi asamasina geçilir.

Borularin içinden kablolarin geçmesi için kilavuz teller ve “susta” adi verilen aletler kullanilir. Diger asamalarda oldugu gibi kablolarin çekilmesi de titizlikle yapilmalidir.

Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapi, baglantilar için yeterli uzunlukta olmalari, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, borularin içinin bos olmasi da oldukça önemli detaylardir. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrasi kullanmak, pratik ve yaygin bir yöntemdir.

4- Buat baglantilari

Tellerin buat içindeki baglantilari sirasinda “klemens” adli parçalar kullanilir. Buat baglantilarinin karmasik olmamasina, akim uçlarinin buatin kapagina degmemesine dikkat edilmelidir. Buatin içindeki gereken baglantilar yapildiktan sonra özenle kapagi kapatilir.

5- Anahtar, priz ve duylarin montaji

Elektrik tesisati dösemenin son asamasinda disaridan görünen anahtar, priz ve duylarin montaji gerçeklestirilir.

Elektrik Tesisatı
1- Güç dağıtım tesisatı;
Alçak gerilim güç dağıtımı, Priz tesisatı, Mekanik tesisat için güç dağıtımı – motor beslemeleri alt başlıklarından oluşmaktadır.
2- Yedek güç sistemleri;
Dizel – jeneratör grubu, Kesintisiz güç kaynağı, Merkezi akümülatör grubu ile ilgili sistem dizaynları kapsamaktadır.
3- Aydınlatma;
Genel aydınlatma, Çıkış/bilgi/yönlendirme aydınlatması, Acil durum aydınlatması, Dış aydınlatma (çevre aydınlatması), Özel aydınlatma, Aydınlatma kontrolü – karartma gibi konular ile ilgilidir.
4- Reaktif güç kompanzasyonu
5- Koruma sistemleri;
Topraklama tesisi, Yıldırımdan koruma sistemi, Aşırı gerilimden koruma, Aşırı akımdan koruma, Artık akım koruması, Dolaylı dokunmaya karşı koruma sistemleri olarak ayrılabilir.
6- İletişim sistemleri;
Telefon, Bilgi iletişim ağı, TV sistemleri, Müzik yayın – anons sistemi, Çağrı sistemi, Merkezi saat sistemi, Intercom sistemleridir.
7- Yangın algılama ve alarm sistemleri
8- Güvenlik sistemleri;
Kapalı devre TV sistemi, Hırsız alarm sistemleri, Geçiş kontrol sistemi, Elektronik bekçi tur ve kontrol sistemi, Gaz algılama sistemi, Su basması algılama ve alarm sistemi konuları ile ilgilidir

 

Hızlı iletişim
  • 0541 344 1223
  • 0532 344 12223
  • turkargroup@gmail.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim